Charolais

Charolais dobytok je cenné plemeno známe svojou mäsovou produkciou, svalovou štruktúrou a prispôsobivosťou. Pôvodne vyšľachtené v oblasti Charolles vo Francúzsku, toto plemeno získalo popularitu vďaka svojej vysoko kvalitnej mäsovej produkcii a efektívnosti. Kľúčové vlastnosti Charolais dobytka zahŕňajú:

Fyzické Charakteristiky:

Charolais dobytok je zvyčajne veľký a svalnatý. Sú bielou farbou s hladkými líniami a zvyčajne majú veľkú hlavu. Často nemajú rohy (polled) alebo môžu mať krátke rohy.

Kvalita Mäsa:

Charolais dobytok je preferovaný pre produkciu mäsa. Ich svalnatá stavba, pomer mäso-kosti a nízka obsah tuku ich robia veľmi žiadanými v mäsovom priemysle. Ich mäso má vynikajúcu textúru, chuť a výživovú hodnotu.

Mliečna Výdatnosť:

Charolais dobytok je hlavne chovaný pre mäso, čo vedie k nižšej mliečnej výdatnosti. Ich hlavným cieľom je produkcia mäsa.

Plodnosť a Jalovice:

Charolais dobytok je známy svojou ľahkosťou jalovice. Majú dobrú plodnosť a nízke komplikácie pri jaloviciach.

Prispôsobivosť:

Charolais dobytok preukazuje prispôsobivosť rôznym klímam a environmentálnym podmienkam. Dokážu odolávať náročným poveternostným podmienkam a prosperovať v rôznych oblastiach.

Dĺžka Života:

Pri zdravých podmienkach Charolais dobytok obvykle žije 12 až 15 rokov.

Použitie:

Charolais dobytok je hlavne chovaný pre produkciu mäsa. Ich svalnatá stavba a kvalita mäsa prispievajú k vysokému výnosu mäsa. Okrem toho sa môžu použiť v chovných programoch na zlepšenie kvality mäsa krížením s inými plemenami.

Technické Údaje:

  • Váha Dospelého Býka: 1000 až 1400 kilogramov
  • Váha Dospelého Kravy: 700 až 1200 kilogramov
  • Farba: Zvyčajne biela, s možnými mierne farbovými variáciami
  • Kvalita Mäsa: Vysoká kvalita mäsa s vynikajúcou textúrou, chuťou a výživovou hodnotou
  • Mliečna Výdatnosť: Nízka mliečna výdatnosť (primárne chovaný pre mäso)
  • Plodnosť: Dobrá plodnosť, ľahkosť pri jaloviciach
  • Dĺžka Života: 12 až 15 rokov za zdravých podmienok
  • Prispôsobivosť: Schopní prispôsobiť sa rôznym environmentálnym podmienkam

Charolais dobytok je cenné plemeno známe svojou kvalitou mäsa, plodnosťou a prispôsobivosťou. Pri zvažovaní tohto plemena je dôležité zohľadniť miestne podmienky, ciele farmy a konkrétne potreby.